|
Гiгiєна порожнини рота є однією з головних складових у профiлактицi стоматологiчних захворювань. Чищення зубiв вранцi пiсля снiданку та перед сном повинне стати непорушним законом для кожного дорослого. Дiтям можна обмежитися проведенням цієї процедури тiльки перед сном.
У питаннях особистої гiгiєни порожнини рота, як i в питаннях харчування, багато iндивiдуальних варiантiв, якi можна уточнити у лiкаря-стоматолога з урахуванням ситуацiї в порожнинi рота та стану здоров’я. Зараз у продажі безлiч рiзноманiтних зубних паст, щiток, йоржикiв, ниток. Зубнi пасти профiлактичного напрямку, спрямованi на очищення зубiв та легку протизапальну та дезiнфiкуючу дiю за рахунок екстрактiв трав. Але перш нiж застосовувати лiкувальнi пасти, потрiбно порадитись зi стоматологом.
Регулярне звернення до лiкаря допоможе не тiльки попередити захворювання, а й вилiкувати його на раннiй стадiї. Зуб може болiти або не болiти, але з кожним днем руйнуватися все бiльше i бiльше. Запалення ясен, рiзнi захворювання пародонта лiкуються тiльки на раннiх стадiях. Якщо зуби вже рухливi, як клавiшi, даремно вимагати вiд стоматолога повного вилiковування, вiн може тiльки полегшити страждання, але не вiдновити втрачене здоров’я.
Хотiлося б звернути увагу батькiв на профiлактику у дiтей патологiй прикусу та положення окремих зубiв.
Своєчасне лiкування тимчасових (молочних) зубiв допоможе зберегти їх до фiзiологiчної змiни. А це для молочних молярiв, що страждають найчастiше, – 9-10 рокiв. Передчасне видалення цих зубiв може викликати перемiщення сусiднiх, нахил вперед першого постiйного моляра, який прорiзується в 6 рокiв, втрату мiсця в щелепі для постiйних премолярiв. Тому кожну дитину пiсля 2-х рокiв потрiбно показувати стоматологу 2 рази на рiк.
З усiх питань можна проконсультуватися зі стоматологом, який врахує iндивiдуальнi особливостi дитини. Краще, щоб це був сiмейний лiкар, оскiльки часто стоматологiчнi захворювання передаються у спадщину. Це треба передбачати i своєчасно займатись профiлактикою.
Окрiм правильного, здорового способу життя, рацiонального харчування, старанної гiгiєни порожнини рота та позбавлення шкiдливих звичок значне мiсце в профiлактицi захворювань вiдводиться медикаментознiй профiлактицi. Основним засобом попередження ураження зубiв карiєсом є фтор. Вiн може вводитись в тканини зуба не тiльки втиранням зубної пасти, що мiстить фтор, але й з допомогою електрофорезу, нанесенням фторлаку на поверхню зуба, аплiкацiєю 0,2%-го розчину фтористого натрiю та ін. Найбiльш ефективною методикою профiлактики ураження постiйних жувальних зубiв є покриття борозен та iнших мiсць, якi часто уражаються, герметиком (спецiальний цемент або лак, що мiстять фтор). Це дає можливiсть захистити молодий зуб вiд шкiдливих агресивних дiянь в порожнинi рота на той час, який необхiдно для закiнчення мiнералiзацiї коронки зуба (бiля 2-х рокiв пiсля прорiзування).
Всi цi заходи проводяться тiльки в стоматологiчних установах лiкарем-стоматологом. Для профiлактики захворювань ясен потрiбно перiодично вiдвiдувати стоматолога для знiмання зубних вiдкладень. При стараннiй гiгiєнi порожнини рота та нормальному рiвнi здоров’я стан ясен рiдко турбує людину до 20-25 рокiв. Першим тривожним сигналом може стати пiдвищена кровоточивiсть ясен, свербiж, ломота в яснах, бажання сильно зцiпити зуби. В таких випадках слiд звернутися до стоматолога. Крiм видалення всiх над`ясневих та під`ясневих вiдкладень зубного каменя, протизапального лiкування (мазi, аплiкацiї тощо) в арсеналi стоматологiчних установ iснує широкий дiапазон фiзiотерапевтичних методик, що допоможуть припинити або повнiстю лiквiдувати патологiчний процес в яснах. Застосовуються рiзнi масажi: гiдромасаж, вакуум-масаж, дарсонвалізація ясен; зрошення та аерозолi з лiкарськими речовинами та вiдварами трав; електрофорези, парафiнотерапiя тощо.
Необхiдно пам’ятати, що лiкування i профiлактика захворювань ясен найбiльш ефективнi на раннiх стадiях, при перших ознаках хвороби. Тому навiть здоровiй людинi треба бувати у стоматолога не рiдше 1 разу на рiк.
|
|
|